Intel 13. ve 14. Nesil İşlemci Kararsızlık Sorununa Çözüm: Varsayılan Ayarlar

Intel, 13. ve 14. nesil işlemcilerinde yaşanan kararsızlık sorunları hakkında resmi bir açıklama yayınlayarak, anakart üreticilerinin sunduğu “Temel Varsayılan” BIOS profillerinin kullanılmaması gerektiğini belirtti.

Aylardır teknoloji gündemini meşgul eden 13. ve 14. nesil Intel işlemcilerdeki kararsızlık sorununa şirketten beklenen açıklama sonunda geldi. Şirket, sorunu çözmek için anakart üreticilerinin sunduğu “Temel Güç Profili” veya “Temel Varsayılan” BIOS profillerinin yerine “Intel Varsayılan Ayarları” kullanılmasını tavsiye ediyor.

Sebebi oldukça basit, eski temel varsayılan profiller şirketin daha önce ortaklarına sunduğu eski güç dağıtım kılavuzlarına dayanıyor. Bu eski profillerin kararlılığı sağlamada yetersiz olduğu ortaya çıktığından, Şirket, anakart üreticilerine BIOS’ta uygulayabilecekleri yeni öneriler sunuyor.

Intel ayrıca Z790 ve Z690 serisi gibi üst düzey anakartlarda “Temel Varsayılan” profillerinin kullanılmamasını özellikle vurguluyor. Bu durum üst düzey bir anakart alma ihtiyacını ortadan kaldırıyor çünkü maksimum kararlılığı sağlamak için varsayılan sınırlara ayarlamanız gerektiğinden ekstra hız aşırtma veya ayarlama yeteneklerini kullanamıyorsunuz.

ASUS, Gigabyte, ASRock, MSI ve Biostar gibi anakart üreticileri, Intel’in yeni tavsiyelerine uygun olarak BIOS güncellemeleri yayınlayacak. Şirket, kararlılık için işlemcilerin daha düşük güç limitlerine ayarlanması gerektiğini belirtiyor. Bu da AMD Ryzen işlemcilere kıyasla performansta düşüşe neden olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir